Spravodajstvo

Denná tlač   10 otázok pre   Najčítanejšie   Staršie   Šachoviny   Späť                 

10 otázok pre Martina Hubu   24.3.2009   22:39

Položili sme už tradičných 10 otázok Martinovi Hubovi. Kto by snáď nevedel, o koho ide, stačí sa napríklad pozrieť na fórum SŠZ. :-)

 

 

 

 

  1. Skúste nám opísať svoju „šachovú cestu“ od začiatkov až po súčasnosť. Kedy ste spravili svoje prvé ťahy, ktoré boli tie najdôležitejšie, na ktoré najradšej spomínate...

Šach ma naučil hrať otec, keď som mal nejaké štyri roky. Bol dosť prísny, čoho dôsledkom bolo, že som odmietal po čase hrať a radšej som chodil bicyklovať. Poriadne ma to chytilo asi v ôsmich (Fischer sa stal majstrom sveta a bol mediálnou senzáciou) a od desiatich do nejakých osemnástich som okrem školy svoj čas venoval len tejto hre. V štrnástich som sa prvýkrát prebojoval na finále dorastencov Československa, kde som skončil šiesty. Toto finále som hral ešte potom trikrát, ale „dieru do sveta“ som nespravil. Raz som sa stal dorasteneckým majstrom Slovenska, párkrát som vyhral stredoškolské hry v Martine (raz jednotlivcov, raz riešiteľskú súťaž a trikrát sme sa ako škola stali absolútnym víťazom). Mám na to obdobie veľmi pekné spomienky, hrával som s Igorom Štohlom, Petrom Hábom, Michalom Konopkom, aby som spomenul  aspoň niekoľkých. Po tom, ako som začal študovať vysokú školu, šach išiel na vedľajšiu koľaj. Dodnes však mám k tejto hre veľkú úctu, veď ju hrával okrem môjho otca už starý otec, ktorý viedol šachový klub v Krompachoch.

  1. Od konca roka 2008 ste začali vydávať časopis Moderný šach. Okrem 100% vlastníckeho podielu ste aj šéfredaktorom. Kedy Vás napadla myšlienka vydávať časopis, čo všetko bolo potrebné spraviť, aby nulté číslo uzrelo svetlo sveta?

Cítim sa byť slovenským vlastencom (aj keď to znie pateticky), a veľmi som ľutoval, že nemáme časopis, že preto nepoznáme svoju šachovú históriu. Kdesi som počul, že národ, čo nepozná svoju históriu, neexistuje, a stopercentne to platí aj pre šach. Viem, že dnes je už všetko na internete, ale práve to „všetko“ je mätúce a čoraz ťažšie sa v tom dá orientovať. Prvýkrát som sa začal pohrávať s myšlienkou vydávať časopis, keď som robil poriadok vo svojich šachových knihách, zdedených po otcovi a po Štefanovi Sóskovi a začítal som sa do starých čísel Československého šachu. Zistil som, že správ zo Slovenska je tam zúfalo málo a to bol ten impulz. Predstavte si amatéra, čo sa rozhodol vydávať časopis bez akýchkoľvek skúseností a s vedomím, že to bude beh na dlhé trate s nejasným výsledkom. Rozmýšľal som nad formátom,  počtom čísel do roka, nad počtom strán v jednom čísle, nad štruktúrou, nad tímom ľudí, čo by pomohli....a samozrejme nad rozpočtom :-)

  1. Keď som prvýkrát videl obálku časopisu, hneď, a najviac ma upútal podnadpis  “nie je čierno-biely“. Myslím, že vystihuje dokonale viacero vecí súčasne. O to bližšia mi bola posledná téma „Marketing v šachu“. Problémy ako „inflácia trofeí“, či jednoznačný majster sveta, boli pomenované dokonale. Kroky, „Čo sa musí urobiť“, sú viac-menej pomenované správne, no myslím si, že odporúčaná realizácia je nie vždy realizovateľná popísanou cestou. Plánujete v tejto rubrike pokračovať? Aké témy by ste určite rád otovril v rámci marketingu a šachu?

Slogan „nie je čiernobiely“ okrem snahy odlišovať sa od Československého šachu J hlavne charakterizuje náplň. Nechcem aby časopis bol plný „nudných diagramov“, ale aby tam boli aj praktické veci o marketingu o finančnom riadení, písaní projektov. O životospráve, veľa šachistov sa zle stravuje, mnohí naši mládežníci majú problémy s kondíciou aj nadváhou. Je to téma, ktorej sa budeme určite tiež venovať. Nosnou témou budú slovenskí šachisti, mňa až tak nezaujíma, kde hrá teraz Ánand, to si môžem pozrieť v rôznych časopisoch či na nete, mňa zaujíma, ako si vedú naši hráči doma aj v zahraničí. Ako povedal tuším Exupéry, nie je dôležitý cieľ, ale smer.  Ja chcem v časopise písať o určitých témach a čakám, že čitatelia budú niektoré z nich realizovať a možno sa raz podelia o svoje skúsenosti. To je potrebné, volá sa to učiaca sa spoločnosť. Určite nemám patent na rozum a neviem, ako niektoré problémy riešiť. Ale som presvedčený, že sa do nich musíme pustiť spoločne. Šachový marketing je téma, ktorá si zasluhuje veľkú pozornosť. Skončila tento víkend česká extraliga. O titule sa rozhodovalo v poslednom kole v zápase Mahrly s Novoborským. Nerobil sa on-line prenos. Veľké mínus. To je príklad na ktorý ste sa pýtali. Slovenská Extraliga musí byť prenášaná cez internet, minimálne rozhodujúce zápasy, najlepšie celá.  Komunikácia s médiami musí byť systematická a pravidelná. Slabo využívame úspechy Sergeja Movsesiana a tak ďalej. Na slovenskom šachu je fascinujúce to, že funguje napriek všetkému. Predstavte si, že trochu vylepšíme dva-tri produkty, čo sa bude diať.

  1. Ako podľa Vás prijala šachová komunita časopis, aké dostávate podnety, reakcie, čo najviac čitateľov zaujíma? Naplnil počet predplatiteľov Vaše očakávania?

Predplatiteľov je zatiaľ adekvátne, keď som bol v Srbsku, dozvedel som sa, že tam skončil šachový časopis, keď mal 700 predplatiteľov. Ja by som sa tešil, keby bolo toľko slovenských šachistov odoberajúcich Moderný šach.  Odozvy sú veľmi dobré, som rád, že čitatelia aj konštruktívne pokritizujú.  V tomto ročníku sa snažíme vylepšovať !podstatné“ detaily, možno ste si niečo všimli, v budúcom ročníku je možná zmena formátu, papiera, grafiky.  Mládežnícky šach je téma, ktorá rezonuje v reakciách čitateľov a preto sa mu budeme venovať stále viac. Výhoda Moderného šachu je v tom, že ja z neho nežijem a ani nemienim žiť. Preto môže existovať ako low-cost časopis veľmi dobre dlhé roky.

  1. Nedávno sa skončila prvá liga, kde družstvo Prievidze, za ktoré hráte, vyhralo súťaž a postupuje do Extraligy. Ako hodnotíte sezónu, aké sú plány v extralige, a aké boli oslavy postupu?

Oslavy neboli žiadne, nie sme klub, ktorý robí posedenia pri vínku či samovare, hoci nie sme askéti ani mnísi J.  Ale aby som pravdu povedal, počas májového Kahanca si jeden večer sadneme s družstvom a dáme pivo či víno. Sedem rokov sme neboli v Extralige a pravdu povediac nám to nechýbalo. Chceli sme len ukázať, že nie je problém sa dostať do najvyššej súťaže, keď sa zafinancujú posily. Musím priznať, mali sme aj dosť šťastia, ale aj to musí byť. V budúcej sezóne chceme hrať o medaily, potom sa rozhodneme, čo ďalej. Je možné, že sa časom vrátime do prvej ligy a budeme fungovať ako predtým. Extraliga je len jedným zo šachových produktov, my chceme využívať podstatne širšiu paletu.

  1. Kto len občas číta fórum SŠZ, nemôže prehliadnuť Vaše príspevky. Koľko času strávite za počítačom? Považujete sa za človeka závislého na internete a počítačoch? :-)

No šachové fórum v poslednom čase „žeriem“ J. Som závislý od počítača a internetu lebo sú súčasťou mojej práce. Napriek jeho nedostatkom považujem šachové fórum za vynikajúci prostriedok získavania nápadov, informácií, učenia sa komunikovať, a tiež samozrejme „bojovať“ za svoje názory. Normálny človek občas vybuchne a občas napíše hlúposť a to sa stáva samozrejme aj mne. Priznám sa, že často jednoducho niečo testujem, reakcie, vplyv na návštevnosť našej stránky a tak ďalej.

  1. Ako vnímate zavedenie detskej celoslovenskej GPX a jej aktuálny druhý ročník?

GPX je super vec, musí mať miesto a podporu v budúcom systéme. Páči sa mi entuziazmus zodpovedných ako sa tešia, keď sa prekoná rekord v počte účastníkov. To je veľmi dôležité, tešiť sa zo svojej práce.

  1. Ktoré témy aktuálne vo Vás najviac rezonujú? Kde vidíte priestor, kde by sa slovenský šach mohol zlepšiť?

Je toho dosť. Toky financií napríklad. Musí byť pripravený katastrofický scenár, keď nedostaneme ani cent, aby slovenský šach fungoval aj ďalej. Potom musí byť každé euro v rozpočte analyzované, na čo má ísť, a čo má priniesť. Spájanie zdrojov (to sa deje už teraz v prípade príspevkov rodičov....), písanie projektov na financovanie šachu. PR je druhá oblasť. Potrebujeme prezentovať šach ako niečo zaujímavé a užitočné pre spoločnosť, a získavať spojencov bez ohľadu na politické tričko. Napríklad som písal prezidentovi SR aby podporil časopis. Nemyslel som peniaze, stačila by podpora slovná, či osobná. Odpovedal Dárius Rusnák, v zmysle, že nie. Iveta Radičová nám v pohode odpovedala na otázky, za čo som jej vďačný. S PR súvisí komunikácia s médiami, sponzormi.  Tretia oblasť je mládež. Systém práce s mládežou a systém trénovania. Stručne povedané, šach „spravíme“ zaujímavý, deti sa budú k nám „hrnúť“ a my im musíme vedieť ponúknuť zaujímavé turnaje a najtalentovanejším povedzme desaťročný tréningový systém. Štvrtá oblasť je systém líg a turnajov pre „dospelákov“. Aby si naši hráči mohli uhrať normy aj doma.

  1. V kuloároch sa hovorí, že by ste mohli kandidovať na prezidenta SŠZ. Čo by ste urobili ako prvé v tejto funkcii pre slovenský šach?

Budem kandidovať, ale chcem mať slovo pri výbere ľudí do Výkonného výboru.  Chcem pracovať pre slovenský šach ale s tímom, čo si vyberiem ja. Už som s ľuďmi hovoril, chcem aby tam boli aj zástupcovia súčasného výboru aj noví ľudia, mladí, čo vedia jazyky a sú ochotní robiť na výzve s názvom slovenský šach. Chcem , aby bola vo VV aj žena.

Prvým krokom bude presné delenie zodpovedností vo VV, systém porád a prvé úlohy. S uvedenými ľuďmi som síce už hovoril aj o oblastiach, v ktorých by mohli pracovať, ale ak to nastane, budeme si musieť sadnúť a porozprávať sa už veľmi konkrétne. Dôležitá bude samozrejme príprava ďalšej sezóny a prípadných zmien.

  1. Aké je Vaše civilné povolanie? Čomu sa venujete, keď sa práve nevenujete šachom?

Vyštudoval som Elektrotechnickú fakultu SVŠT v Bratislave (teraz sa to volá tuším FEI STU J), odbor elektronické počítače. Po škole som robil v jednej strojárskej firme programátora, neskôr som zakladal marketing a predaj,  až som skončil ako obchodný riaditeľ. V 1996 som založil poradenskú firmu IBS Slovakia ktorá pôsobí v oblasti zahraničných projektov a odvtedy som tam (viac informácií je na www.fondyeu.info). V súčasnosti napríklad robím kontrolu efektivity vynaložených finančných prostriedkov EÚ v Srbsku a Macedónsku a školím pracovníkov Európskej Delegácie v Bosne a Hercegovine v oblastiach ako komunikačné techniky, vyjednávanie, riadenie zmien, riadenie projektového cyklu a podobne.

Otázky: Michal Vrba

Odpovede: Martin Huba

Poznáte aj vy šachovú osobnosť, ktorú by sme mali vyspovedať? Pošlite nám tip!